Визнання батьківства

Що таке визнання батьківства?

Визнання батьківства — це офіційний процес, який встановлює юридичний зв’язок між дитиною та її біологічним батьком. Це особливо важливо для дітей, народжених поза шлюбом, коли батьківство не може бути підтверджене автоматично. У разі визнання батьківства, дитина отримує юридичні та соціальні права, які забезпечують її майбутнє, а також можливість встановити емоційний зв’язок з обома батьками.

Причини та переваги визнання батьківства

Процедура визнання батьківства має кілька важливих аспектів. Перш за все, вона забезпечує дитині юридичні права, такі як право на спадщину, аліменти, та підтримку від батька. Крім того, дитина отримує можливість розраховувати на соціальні виплати, медичне страхування та інші державні пільги. Це особливо актуально, якщо біологічний батько дитини - військовослужбовец. Емоційний аспект також відіграє важливу роль: процес визнання батьківства сприяє формуванню сімейних відносин, що є корисним як для дитини, так і для батьків.

Які документи потрібні для визнання батьківства?

Для визнання батьківства в РАЦС потрібні такі документи,як cпільна заява батьків дитини про встановлення батьківства в письмовій форм, паспорт та ідентифікаційний код обох батьків, документ, що підтверджує сплату державного мита, а також свідоцтво про народження дитини. У разі судового розгляду може знадобитися результати ДНК-експертизи.

Як відбувається процес визнання батьківства?

Процедура визнання батьківства в Україні відрізняється залежно від ситуації. У разі згоди обох батьків процес є відносно простим, а якщо один з батьків не згоден або відсутній — справа вирішується через суд.

У випадку взаємної згоди обидва батьки звертаються до відділу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) і подають спільну заяву. Для цього їм необхідні паспорти, ідентифікаційні коди, та свідоцтво про народження дитини. Якщо дитина старше 14 років, вона також повинна дати свою письмову згоду на визнання батьківства. Такий процес, як правило, не займає багато часу і проходить у спокійній атмосфері.

Якщо один із батьків не згоден із визнанням батьківства або його місцезнаходження невідоме, питання встановлення батьківства можна вирішити через суд. У такому випадку один із батьків або сама дитина, коли досягне повноліття, має право подати позовну заяву до суду про визнання батьківства або встановлення бітьківства. У суді слід вимагати проведення генетичної експертизи, яка може підтвердити або спростувати батьківство. Важливо зазначити, що ДНК-тест не є самостійним доказом батьківства, але може враховуватися як додатковий доказ. Основним доказом у таких справах є висновок експерта, складений за наслідками проведеної експертизи (судова молекулярно-генетична експертиза). Висновок експерта відрізняється від ДНК-тесту тим, що експерта попереджають про кримінальну відповідальність за надання неправдивої інформації. У деяких випадках достатньо також заяви про визнання позову відповідачем або його ухилення від проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.

Більше про різницю між ДНК-тестом та Висновком експерта

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 21 лютого 2020 року у справі № 643/9245/18 (провадження № 61-16732св19) зроблено висновок, що застосування статті 130 СК України та вказано, що «закон не встановлює конкретного переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від даної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України». Висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи може бути підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку. Разом із тим, підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від даної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України, які мають оцінюватися в їх сукупності.

Визнання батьківства: підсумки процесу

Визнання батьківства — це важливий правовий процес, який забезпечує дитині юридичну, соціальну, і емоційну підтримку. Обрання правильного шляху для визнання батьківства, будь то в РАЦС або через суд, допоможе якнайкраще захистити інтереси дитини та забезпечити її майбутнє.

Корисна інформація про розлучення, розірвання шлюбу

Найчастіші питання при розлученні

1.

Підстави для розлучення через суд

Відповідь

Розлучення в суді необхідне у випадках, коли у подружжя є неповнолітні діти, або якщо подружжя не може досягти згоди щодо розірвання шлюбу самостійно. Це часто трапляється, якщо у подружжя є неповнолітні діти, оскільки питання їхнього виховання та утримання завжди потребують особливої уваги. Крім того, якщо один із подружжя не бажає розлучення або не згоден подати спільну заяву, суд буде єдиним шляхом для легітимного розірвання шлюбу. Нарешті, ситуації, коли існує спір щодо поділу майна, опіки над дітьми або аліментів, також вимагають звернення до суду для вирішення конфлікту.

2.

Куди звертатися для розлучення?

Відповідь

Якщо немає неповнолітніх дітей і обоє з подружжя згодні на розлучення, можна подати спільну заяву про розлучення до органів РАЦС, що спростить процес. Проте, якщо в родині є діти або один із подружжя не згоден на розлучення, потрібно звертатися з позовною заявою про розірвання шлюбу до районного суду за місцем проживання відповідача.

Важливо зазначити, що суд має юрисдикцію (підсудність) над справами. Якщо позовна заява про розірвання шлюбу буде подана до неналежного суду, її залишать без руху для усунення недоліків позовної заяви, а згодом повернуть позивачу, якщо недоліки виправлені не будуть. Це означає, що позивачу необхідно буде подати нову заяву про розірвання шлюбу до належного суду, що може затягнути процес розлучення на значний термін.

3.

Підготовка документів для розірвання шлюбу

Відповідь

Для подання позовної заяви про розірвання шлюбу до суду потрібно підготувати кілька важливих документів. Перш за все, слід скласти позовну заяву про розірвання шлюбу, що можна зробити самостійно або за допомогою адвоката. У заяві необхідно вказати інформацію про обидві сторони, дату та місце укладення шлюбу, обґрунтувати свої позовні вимоги. Далі знадобиться копія свідоцтва про шлюб, яка підтверджує юридичний статус шлюбу. Якщо у подружжя є діти, до заяви слід додати копії свідоцтв про їхнє народження. Також необхідно мати квитанцію про сплату судового збору, розмір якого може змінюватися, тому перед поданням документів варто перевірити актуальну інформаціюю. Якщо позов про розірвання шлюбу подається через електронний суд, судовий збір буде на 20% дешевше. У випадках передбачених Законом України "Про судовий збір" ви можете бути звіленні від сплати судового збору за подання позовної заяви про розлучення). У разі поділу майна можуть знадобитися додаткові документи, такі як оцінки нерухомості та інші документи, що підтверджують майнові права.

У позовній заяві про розірвання шлюбу має бути лише одна позовна вимога – просити суд розірвати шлюб. Небажано об'єднувати в одній заяві вимоги про поділ майна при розлученні, стягнення аліментів та опіку над дитиною, оскільки, якщо всі питання розглядатимуться разом, це може суттєво затягнути судовий процес. У такому випадку шлюб не буде розірвано, поки суд не розгляне всі питання, що поставлені перед судом. Згідно з нашою рекомендацією, краще спочатку розірвати шлюб, а вже потім окремо вирішувати спірні питання.

4.

Подача позовної заяви про розлучення

Відповідь

Позовну заяву про розірвання шлюбу можна подати особисто або через представника, такого як адвокат. Важливо подати документи до суду за місцем проживання відповідача, у передбачених законом випадках позовну заяву про розірвання шлюбу можна подати за місцем проживання позивача, наприклад, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти. Це може мати значення для зручності обох сторін, адже відстань до суду може впливати на час та витрати у зв’язку з розлученням.

5.

Скільки часу займає розлучення через суд?

Відповідь

Процес розлучення у суді може тривати до двох місяців, в залежності від обставин справи. На практиці не всі судді дотримуються цієї вимоги, і судові слухання можуть тривати довше. Це пов'язано з відпустками суддів, лікарняними та великою завантаженістю судів. Процес розірвання шлюбу через суд значно прискорюється, якщо відповідач погоджується на розлучення та подав заяву про визнання позову. У такому випадку справа може бути розглянута протягом місяця.

Після подання позовної заяви про розірвання шлюбу суд призначає дату першого засідання, на якому розглядаються подані документи. Під час судового засідання подружжя може представити свої позиції та обговорити можливі питання щодо дітей або майна. Якщо одна зі сторін просить дати шанс на відновлення шлюбу, суд може надати подружжю час для примирення, зазвичай до шести місяців. Якщо ж примирення не відбудеться, суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу.

6.

Рішення суду про розлучення та його реєстрація

Відповідь

Після завершення розгляду справи суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу. Це рішення набирає чинності через 30 днів, якщо жодна зі сторін не подасть апеляційну скаргу. Після цього позивач має звернутися до РАЦС із копією рішення суду для державної реєстрації розірвання шлюбу, що може бути потрібним для подальших правових дій, таких як зміна прізвища або укладення нового шлюбу.

7.

Опіка над дітьми та аліменти

Відповідь

Якщо у подружжя є неповнолітні діти, і подана відповідна позовна вимога або існує спір між сторонами, суд вирішує питання про їхню опіку. Це включає визначення, з ким діти будуть проживати, а також порядок зустрічей і спілкування з другим батьком. Важливо, щоб рішення суду відповідало інтересам дітей, і суд може враховувати думку самих дітей, залежно від їхнього віку. Крім того, визначається розмір аліментів на утримання дітей, який може бути встановлений за домовленістю між батьками або на підставі рішення суду, враховуючи фінансовий стан кожної зі сторін.

8.

Поділ майна розлученні

Відповідь

Якщо подана відповідна позовна вимога або існує спір щодо поділу спільно нажитого майна подружжя, це питання також розглядається в суді. Зазвичай майно при розлученні ділиться порівну, проте суд може врахувати різні обставини, такі як вклад одного з подружжя в сімейний бюджет або інші фактори, що можуть вплинути на справедливий розподіл. Це може включати аналіз доходів, витрат, а також оцінку вартості майна, яке належить кожній зі сторін.

Зв'яжіться з нашими сімейними юристами та адвокатами з розлучень.

Якщо вам потрібна додаткова інформація або консультація від нашої команди адвокатів із сімейного права (зокрема розлучення, розірвання шлюбу), будь ласка, зв'яжіться з нами. Ви можете надіслати електронний лист або зателефонувати за номером +38 (050) 853-8483. Також ви можете заповнити та надіслати коротку форму для надання юридичної консультації, щодо питання розлучення тут.

Давайте продовжимо звідси.

+38 (050) 853 8483

office@kalenskiy.com.ua