Коли на вулиці стає холодніше, а літо здається далеким спогадом, розмови все частіше починають торкатися Різдва. Якщо ваша родина схожа на мою, то без сварок домовитися про святкові плани майже неможливо — здається, завжди випадково когось зачепиш. А якщо батьки розлучені, ці обговорення можуть стати ще більш напруженими.
Це особливо актуально, якщо це перше Різдво після розлучення, і ви ще тільки намагаєтесь узгодити загальні домовленості та зрозуміти, як конструктивно співпрацювати у вихованні дітей.
Ось кілька основних порад, які варто мати на увазі, коли ви намагаєтеся погодити плани щодо дітей, щоб святковий період Різдва пройшов якнайспокійніше:
Не існує єдиного плану, який підходив би всім родинам. Деякі сім’ї віддають перевагу тому, щоб поділити сам день Різдва: один із батьків проводить із дітьми ранкові години, а інший — після обіду. Інші ж воліють чергувати святкування: діти проводять увесь день (а іноді й від вечора напередодні Різдва до Різдвяних подарунків) в одному місці. Таке чергування рекомендують тоді, коли батьки не можуть самостійно дійти згоди, адже це дозволяє дітям розслабитися, провести час із однією частиною родини, а потім насолодитися тривалішими святами з іншою, — чи то до Різдва, чи то після. Це стає особливо важливим, коли великі родини живуть далеко одна від одної, і треба виділити не одну хвилину на подорожі. Проте ніяких жорстких правил немає — важливо, щоб обраний план дійсно підходив саме вашій родині.
Спробуйте зробити так, щоб у ваших планах враховувалися бажання та почуття дітей. Особливо це стосується старших дітей, у яких вже є власне бачення того, як вони хочуть провести різдвяні свята. Хоча не завжди можливо організувати все саме так, як вони бажають, важливо прислухатися до їхньої думки. Також важливо переглядати домовленості — те, що підходило вашим дітям раніше, може більше не працювати зараз. Наприклад, можливо, раніше ви завжди ділили день Різдва навпіл, поки діти росли, але тепер, коли вони стали старшими, їм більше до вподоби провести Різдво з одним із батьків, а потім зустрітися з іншим до Різдвяних подарунків. Спільна робота над досягненням компромісу і пріоритезація бажань та потреб дітей — це ключ до спокійних свят.
Підготовка до Різдва та всі необхідні приготування часто бувають стресовими, тому чим раніше ви почнете обговорювати і узгоджувати плани з колишнім партнером, тим краще. Зазвичай варто почати домовлятися про різдвяні плани ще на початку листопада, якщо це можливо, щоб мати можливість залагодити всі непорозуміння та суперечки. Як тільки домовленості будуть досягнуті, розкажіть про них дітям. Навіть якщо вони самі про це не питають, будьте певні, що вони вже думають про це, особливо якщо це перший рік, коли їм доведеться переміщатися між батьками на Різдво.
Бабусі, дідусі, тітки та дядьки — всі вони відіграють важливу роль у святкуваннях, і діти повинні мати можливість проводити час з іншими членами родини на різдвяних святач. Проте також важливо пам'ятати, що неможливо забезпечити дітям спілкування з кожним членом родини саме в день Різдва. Старайтесь передбачити достатньо можливостей у їхньому розкладі, щоб вони могли провести якісну взаємодію з родичами з обох боків родини протягом святкового періоду.
В умовах війни особливо важливо пам'ятати про безпеку ваших дітей та близьких. Враховуючи складну ситуацію в країні та постійні загрози з боку східного сусіда, вам слід бути уважними до таких аспектів, як безпечне пересування та перебування в громадських місцях. Уникайте багатолюдних місць, де можуть виникнути непередбачувані ситуації. Завжди стежте за сигналами повітряної тривоги та негайно реагуйте на них — це може врятувати життя. Переконайтесь, що у вас є план дій на випадок евакуації та що ваші діти розуміють, як діяти під час надзвичайних ситуацій. Безпека — це не лише фізичне здоров’я, а й моральний спокій, тому намагайтеся створити такі умови, щоб святкові дні Різдва не стали додатковим джерелом небезпеки для вас і вашої родини.
Завжди краще спробувати домовитися про різдвяні плани, аніж подавати заяву до суду та просити суддю ухвалити рішення о визначенні способу участі батьків у вихованні дитини, оскільки це часто призводить до того, що жоден з батьків не отримає саме те, що він хотів. Насправді, з огляду на навантаження на судову систему, може бути дуже складно подати заяву і отримати слухання, яке розглядатиме лише різдвяні домовленості, зокрема встановлення графіку спілкування з дитиною, вчасно до самого святкового дня. Тому я б порекомендував розглянути медіацію для вирішення цього питання, якщо ви дійсно не можете дійти згоди.
Медіатор допоможе вам і вашому колишньому партнеру висловити свої погляди та спробувати досягти рішення. Цей процес має перевагу в тому, що знижує рівень конфлікту, що важливо для подальших стосунків у співвихованні. Також в медіацію можна залучити дітей.
Ще однією альтернативою є колаборативне право, коли обидва партнери працюють разом з адвокатами, щоб знайти рішення без судового втручання. В рамках цього процесу адвокати з обох сторін сприяють досягненню взаємоприйнятного компромісу. Це дозволяє зберігати конструктивний діалог і уникнути стресових судових засідань, що особливо важливо, коли йдеться про спільне виховання дітей і підтримку мирних стосунків у майбутньому.
Головне, що варто врахувати — Різдво — це захопливий період для малечі, і щоб вони могли справді розслабитися та насолодитися святами, важливо, щоб дорослі навколо були щасливі. Навіть якщо домовленості не зовсім відповідають вашим початковим планам, постарайтеся не показувати своє розчарування і зосередьтеся на святкуванні разом у той час, який ви проводите разом.
Адвокат Каленський Владислав
Адвокат Каленський Владислав
Адвокат Каленський Владислав
Ми відкриті до ваших думок і поглядів на теми, підняті в цій статті. Якщо ж вам потрібна конкретна рекомендація, щодо персональної обставини, скористайтеся формою на сторінці контактів.